Parterowe marzenie ?


Od początku małżeństwa snułam z mężem marzenia, które dotyczyły naszego skrawka ziemi i czterech ścian. To marzenie stało się silniejsze, gdy moi bracia postanowili porzucić blokowisko i zamieszkać na wsi w drewnianych domach. Uwielbiałam słuchać wszelkich opowieści domowo - budowlanych, jakże fajnie było zobaczyć w ich oczach tą radość. Zapragnęłam przeżyć to samo co oni.

Od zawsze oglądałam z mężem projekty domów głównie tych piętrowych, przy lampce wina świetnie się wybierało projekt idealny, mijały lata, a projektów "idealnych" przybywało. Pamiętam, że kiedyś obkleiłam puszkę na zaskórniaki z wizualizacją jednego z tych domów. Założyłam nawet konto na jednym z forów budowlanych, śledziłam etapy prac wirtualnych znajomych, przy czym nakręcałam siebie jeszcze bardziej na własny dom. Na tym forum odkryłam piękno domów parterowych, na zdjęciach przekonywałam się o tym jak potrafią być funkcjonalne, a zarazem posiadać ciekawą bryłę. 
Niestety nie jestem pewna, czy taki dom wybudowalibyśmy z mężem mając już działkę. Niewątpliwie przy domu parterowym działka musiała by mieć pokaźniejsze wymiary, żeby starczyło jeszcze miejsca na ogród, plac zabaw. Nie psioczę również na to co mam obecnie, absolutnie - przecież to spełnienie moich marzeń. Jednak dziś chciałabym pokazać Ci projekty domów parterowych, które w szczególności przykuły moją uwagę. 

1. Ambrozja 8

 
W tym projekcie bardzo podoba mi się rozkład pomieszczeń, ewidentnie mamy oddzieloną strefę "dzienną" od sypialni domowników. Przeważył również garaż dwustanowiskowy, co jeszcze do niedawna widniało na naszej liście "must have" w projekcie domu, a z czego zrezygnowaliśmy.
projekt domu, extradom, dom ambrozja 8, Ambrozja 8projekt domu, extradom, dom ambrozja 8, Ambrozja 8

2. Arteo 2


Tutaj mamy niemalże podobny schemat, dom jest podzielony na dwie strefy, również mamy garaż dla dwóch samochodów. Jest to jednak dom mniejszy od swojego poprzednika, co jednak nie znaczy, że nie jest wystarczający dla rodziny 2+2. 

projekt domu, extradom, dom arteo2, arteo2
projekt domu, extradom, dom arteo2, arteo2
projekt domu, extradom, dom arteo2, arteo2

3. HomeKoncept-27


Nie będę kryć, że od niedawna podobają mi się coraz bardziej nowoczesne domy, zawsze przykuwają moją uwagę gdy jadąc samochodem spoglądam na inne domostwa, ta ich "inność", "nietuzinkowość" aż bije w oczy - oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.  W tym projekcie urzekł mnie duży taras i ciekawy kształt domu. Patrząc na układ pomieszczeń można dostrzec ten sam schemat podziału domu na strefy, jednak tutaj najbardziej spodobał mi się układ salonu i jadalni, jak dotąd jest to największa i chyba najlepiej wyodrębniona przestrzeń.

projekt domu, extradom, dom homekoncept-27, dom parterowy, nowoczesny dom parterowy
projekt domu, extradom, dom homekoncept-27, dom parterowy, nowoczesny dom parterowy
projekt domu, extradom, dom homekoncept-27, dom parterowy, nowoczesny dom parterowy



Domy parterowe jak każde mają swoje plusy i minusy, na pewno na plus przemawia brak schodów co przy małych dzieciach jest bardzo korzystne, młoda mama nie musi biegać góra - dół do dziecka. Nie musi się również martwić, że dziecko spadnie ze schodów. Odpada wydatek schodów, jednak patrząc na wielkość domu wzrasta nam wielkość dachu,  a jest to o wiele większy koszt niż drewniane schody. Gdzieś czytałam również, że trudniej jest dogrzać taki budynek, nie mam jednak własnych doświadczeń, aby obalić ten mit bądź go potwierdzić. Wiem jedno, gdybyśmy mieli budować się z mężem od podstaw, ciężko byłoby wybrać nam wspólny jeden projekt w extradom wybór gotowych projektów jest spory, zapewne było by potrzebnych wiele butelek wina w tym celu :)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu extradom, wpis powstał we współpracy.

23 komentarze:

  1. Piękne te domy! <3 też mi się podobają parterówki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Decydując się na budowę w pierwszej kolejności oglądaliśmy wraz z mężem gotowe już domy. Byliśmy już skłonni kupić właśnie Dom parterowy z mega duża działką jednak ja zawsze marzyłam o domku w który jest z poddasze użytkowe i właśnie taki będziemy mieć dodatkowo przewazyl fakt iż nasz projekt marzeń jest powierzchniowo większy od tego partertowego gotowego i choć mam jedno dziecko które będzie miało rodzeństwo nie przeraża mnie ze będę musiała biegać na górę po schodach.
    Marzenie się spełnia a ja wychowana w Wielkiej płycie już nie mogę się doczekać swojego "małego białego domku"

    OdpowiedzUsuń
  3. Wg mnie parterówki są bardzo praktyczne przy małych urwisach (ja takiego mam :) ). Wiadomo też, że dzieci rosną, więc schody czy różnica poziomów z czasem będą niezauważalne. Ja gdybym miała taką możliwość decydowałabym się na do parterowy z oddzieloną strefą snu i relaksu :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. U nas było odwrotnie, szukaliśmy domu z piętrem,aby oddzielić strefę dzienną on nocnej. I tak na górze mamy sypialnię, garderobę i pokój kąpielowy. To są nasze małe "sanktuaria" a na dole salon, pokój biurowy i kuchnia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Każdy z nas ma inne potrzeby. Wcześniej mieszkałam w piętrówce i mnie osobiście dobijał fakt, że jak mała spała w swoim pokoju do góry gdy była malutka i miałam włączoną nianię , a gotowałam na dole w kuchni to z każdą pierdołą musiałam biec do góry...I wtedy powiedziałam - nigdy piętrówki. Teraz mam swój parterowy i właśnie to w nim uwielbiam ,że wszystko jest na jednym poziomie;-)Ale wszystko tez zależy od kształtu, wielkości działki, bo przy wąskiej lepiej mieć pietrówkę i dodatkowe metry kwadratowe;)Chyba najlepszym rozwiązaniem jest dom parterowy z możliwością zaadaptowania poddasza. Gdy zrobi się ciasno z rożnych powodów, zawsze jest gdzie uciec;-)))

    OdpowiedzUsuń
  6. ja jednak chciałabym mieć jakieś poddasze żeby jedna część była jakby dzieci, a druga nasza :) żeby było gdzie je ewentualnie wyganiać :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Parterówki mają dwie wady – wymagają dużej działki i często są znacznie droższe w budowie niż domy z poddaszem użytkowym. Wysokie koszty generują przede wszystkim szerokie fundamenty i wielospadowy dach. Niemniej, parterówki mają swój urok, wydają mi się bardziej przytulne i rodzinne niż domy piętrowe. No i co tu kryć, na co dzień są o wiele wygodniejsze, bo nie trzeba biegać po schodach :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja mam projekt domu z poddaszem użytkowym. Zastanawiam się też nad odpowiednim ogrodzeniem. Tu oferta od http://legi-polska.pl prezentuje się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Też stawiam na parterówkę;) Zastanawiamy się teraz nad odpowiednim ogrzewaniem domu https://el-san.pl/systemy-grzewcze/

    OdpowiedzUsuń
  10. Moim zdaniem z technologii należy korzystać , ułatwia ona codzienne sprawy i może powodowac spore oszczędności na koncie. Polecam Wam artykuły ze strony https://mojemieszkanie.ovh/automatyka-budynkowa-wszystko-to-co-musisz-wiedziec/ , gdzie mozecie sporo poczytac odnosnie autmatyki budynkowej .

    OdpowiedzUsuń
  11. Interesujący wpis. Dużo ciekawych i bardzo przydatnych informacji. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Sam zdecydowałem się na budowę domu parterowego. Jestem na etapie wykonywania instalacji elektrycznej przez elektryków.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo podoba mi się sposób oświetlenie nowoczesnych budynków.

    OdpowiedzUsuń
  14. Słuchajcie, jeśli szukacie dla siebie jakiś atrakcyjnych i ciekawego projektu swojego przyszłego domu, koniecznie powinniście zajrzeć na tę stronę https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego/. Moim zdaniem na pewno znajdziecie tu coś co was zainteresuje

    OdpowiedzUsuń
  15. Ciekawe spostrzeżenia w kontekście budowy własnego domu. To chyba jedno z najbardziej popularnych marzeń jakie mamy, mieć swoje własne cztery kąty :) Nie ma tego jak porównać do typowego mieszkania w blokach gdzie przy odrobinie pecha możemy mieć nieznośnych sąsiadów. Budowa domu to także wiele pytań na jakie musimy sobie odpowiedzieć. Patrząc na poczynania moich znajomych to zdecydowanie cenią sobie minimalizm, podobnie jak autorka wpisu. Zgadzam się z tym podejściem jak najbardziej ponieważ mniejszy dom to także mniejsze koszta stałe. Przy budowie nie możemy szukać oszczędności dlatego projektem powinna zająć się doświadczona brygada. Całość powinna być wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną, nie możemy pominąć takich elementów jak chociązby papa na fundament pełniąca funkcję izolacji przed wilgoćią. Jeśli interesuje Was bardziej ten temat to więcej szczegółów znajdziecie tutaj - https://suez.com.pl/pl/c/Papy-na-fundamenty/86

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy w Waszym domu korzystacie z inteligentnego oświetlenia? Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie, z którego sam korzystam i jestem bardzo zadowolony. Korzystam z produktów https://spectrumsmart.pl/ , którymi mogę sterować za pomocą aplikacji.

    OdpowiedzUsuń
  17. Remont wymaga wiele pracy, zwłaszcza w przypadku powierzchni biurowych, ponieważ wiążę sie to z wieloma zmianami. W przypadku remontu mojego biura skorzystałem z oferty firmy https://venifloor.com, którą szczerze polecam.

    OdpowiedzUsuń
  18. Same ciekawe projekty. Domy parterowe w ostatnim czasie zyskały dużą popularność

    OdpowiedzUsuń
  19. Chyba każdy z nas marzy o takim domu :) Ja od zawsze o tym marzyłam i dopiero w tym roku bierzemy się za wykańczanie wnętrz. Póki co kupiliśmy podstawowe wyposażenie, w tym panele podłogowe do salonu: https://strefaplyt.pl/p/wykonczenie-wnetrz-panele-podlogowe-winylowe-rocko,135 :) Wszystko zaczyna nabierać wyglądu i już nie mogę doczekać się jak wprowadzimy się do nowego domu. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo dobry wpis! Lubię do ciebie zaglądać. My powoli ogarniamy przeprowadzkę. Cieszę się, bo skorzystamy z oferty przeprowadzki transport gdynia i wiem, że będzie łatwiej. Na początku dostawałam histerii jak pomyślałam, że mamy wszystko sami przewozić.

    OdpowiedzUsuń

TOP